Science Cube

وبلاگی علمی و جذاب! برای همه ی دانش دوستان ایران!

تعلیق روند وبلاگ

  بله! همان طوری که دوست عزیزم رضا در اطلاعیه اش اطلاع داد(!) با نزدیک شدن امتحانات دانشگاه(ابتدا میانترم و سپس پایانترم) روند روزی یک پست را به تعلیق در می آوریم تا کمی هم به درس هایمان بپردازیم و همچنین کتابهایمان و استادانمان برایمان دعای خیر کنن که:"چه عجب! بالاخره این شبه دانشجوها کمی هم به فکر ما و امتحانات افتادن! الحمدلله!". البته دعاهای دیگری هم نصیبمان می شود که زیاد هم شبیه دعای خیر نیست! یکی از جانب شما عزیزان که:"بهتر که روندتان تعطیل شد! با این وبلاگ مزخرفتون!" . دیگری از جانب دیگر وبلاگ نویسان محترم که:"ایشالله وبلاگتون تعطیل شه! بی وبلاگ شید الهی! که آبروی هرچی وبلاگنویسه بردید!" از شما عزیزان هم کمال تشکر را داریم!

به هر حال با تمام لطفی که شما عزیزان به ما دارید فعلا تا اوایل تیر ماه و تا پایان امتحاناتمان روند روزی یک پست را معلق می کنیم و سعی می کنیم اگر توانستیم٬ هفته ای یک پست از جانب من یا رضا در وبلاگ ببینید. اما قول نمیدهیم! در عوض قول می دهیم که پس از پایان این دوره با دستانی پر در خدمت شما باشیم. پس فعلا خدانگهدار. 

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم فروردین 1387ساعت 21:24  توسط حمید Hg  | 

اطلاعیه!

با سلام خدمت شما خوانندگان و هواداران این مکعب زیبا.

طبق دستاوردها و آزمایشاتی که اینجانب در رابطه با دادن خبر بد بر روی دوستان و افراد دیگر بدست آورده و انجام داده ام. {خبرهای بد و نه چندان خوب را باید با سرعت بیان کرد}

متاسفانه در راستای حجیم شدن! وارد مرحله ای شدیم که به علت نزدیک شدن فصل امتحانات(و سنگین بودن وزن دروس) نمودار صعودی تابع روزی یک پست به تابعی نا پیوسته و تا حدودی نزولی تبدیل می شود. بر اساس تصمیم دوست عزیزم حمید(این پرانتز در بر دارنده ی تمام صفات نیک است)  آهنگ تغییرات حجمی این مکعب از تاریخ1/2/1387 تا اطلاع ثانوی به هفته ای۲ پست  کاهش پیدا می کند

تاثیر وزن امتحانات بر روند صعودی وبلاگ

 

با تشکر از حمایت عزیزان لینک دهنده(به خصوص کهکشان راه شیمی) در حجیم شدن وبلاگمان.

 

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم فروردین 1387ساعت 19:30  توسط رضا Nemesis  | 

تفلون

مطلب امروز در خصوص دوستان خانه دار است.

 تفلون! البته به علت علمی بودن وبلاگ وارد جزئیات خانه داری(طریقه شستن ظرف. آشپزی و ...)نمی شویم.

اصولأ تفلون ماده ای پلاستیکی که از ترکیب کربن و مواد اولیه فلوراید ساخته شده است.  زنجیره دراز پلاستیکی کربن(مخلوط شده با موادی دیگر) با فلوراید پوشش داده می شود. بین کربن و فلوراید پیوند بسیار قوی وجود دارد که از نفوذ مواد. زنگ زدگی و فرسایش جلوگیری می کند. از تفلون در صنایع گوناگون استفاده می شود نوعی که برای ظروف آشپزی بکار می رود Poly Tetra Floraid Etylen یا PTFE نام دارد. از آنجایی که تفلون یک ماده کاملأ عیر فعال است گذاشتن آن بر روی تابه کار سختی است. ابتدا تابه را ماسه سایی(Sand Blass) سپس گونه ای از رنگ آستر(نوعی رنگ کمپوزیت) به آن زده می شود سپس تفلون را که در ۳۲۲۷ درجه(در این درجه خاصیت چسبندگی دارد) حرارت داده شده است را به آن می پاشند.

منبع: http://www.teflon.com 

                                                                                                                              Teflon

 

+ نوشته شده در  جمعه سی ام فروردین 1387ساعت 20:9  توسط رضا Nemesis  | 

آستیگماتیسم

   برای خود من هم مدتها سوال بود که آستیگماتیسم و چشم آستیگمات دقیقا به چه معناست. مطمئنم تعداد زیادی از شما دوستان هم با این سوال مواجه شده اید. بنابر این امروز قصد دارم در این پست راجع به این بیماری چشمی کمی صحبت کنیم.

  در افراد مبتلا به آستیگماتیسم٬ به علت نا منظم بودن شکل قرنیه٬ یا انحنای عدسی٬ بینایی دچار اختلال می شود. آستیگماتیسم در کودکان بسیار شایع است و اگر مشاهده نمودید که کودکی برای خواندن مطلبی٬ سر خود را کمی کج می کند٬ باید به آستیگمات بودن کودک مشکوک شوید و او را نزد چشم پزشک ببرید. معمولا آستیگماتیسم همراه با نزدیک بینی یا دوربینی وجود دارد که می توان با به کار بردن عینک های مناسب٬ آن را اصلاح نمود.

قرنیه سالم و آستیگمات  فرد آستیگمات اینگونه می بیند

                             قرنیه سالم و قرنیه آستیگمات                                           فرد آستیگمات اینگونه میبیند (۱)

تصویر در شبکیه چشم آستیگمات  فرد آستیگمات اینگونه می بیند

                           تصویر در شبکیه چشم آستیگمات                                       فرد آستیگمات اینگونه میبیند (۲)

(در پست های بعدی درباره ی این بیماری و همچنین دوربینی و نزدیک بینی مفصلا صحبت می کنیم.)

منبع: دایره المعارف پزشکی خانواده٬ تالیف:دکتر فرهاد همت خواه٬ ناشر: انتشارات عصر کتاب

+ نوشته شده در  جمعه سی ام فروردین 1387ساعت 19:8  توسط حمید Hg  | 

تولید انرژی از آب دریا

Ocean Thermal Energy Conversion یا OTEC روشی است که بوسیله آن با استفاده از اختلاف دمای سطح و اعماق دریا می توان انرژی تولید کرد. و دارای ۳ چرخه باز. بسته و هیبرید می باشد.

چرخه بسته:  دما در سطح آب بین ۲۶ تا ۳۳. Cº است این دما مایعی مانند آمونیاک(که دارای نقطه جوش پایینی است) را تبخیر میکند. مایع غمل کننده(آمویاک) را در یک تبادلگرگرما(دستگاهی که گرما را از سیال گرم به سیال سرد منتقل می کند) بخار و از توربین عبور می دهند سپس از یک تبادلگر دیگر که در عمق ۱۰۰۰ متری زیر دریا(دما در این نقاط ۴ تا ۶. Cºاست) قرار دارد می گذرد و دباره به مایع تبذیل می شود.

 

چرخه باز: عملکرد آن مانند چرخه اول است فقط بجای آمونیاک از خود آب استفاده می شود بطوری که آب سرد را رد یک مخزن خلاء  در همان دما و در فشار ۱.۵atm به جوش می آورند و پس از عبور از توربین توسط خنک کننده به فاز مایع(قابل آشامیدن) بازمی گردد.

 

چرخه هیبرید: مخلوطی همگن! از دو چرخه قبل. آب در مخزن خلاء به جوش می آید و در تبادلگر مایع عمل کننده(مثلأ آمونیاک) را به بخار تبدیل می کند بخار مایع عمل کننده از توربین عبور کرده و آب قابل آشامیدن از خنک کننده خارج می شود.

                        

منبع: http://www.seao2.com

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم فروردین 1387ساعت 22:39  توسط رضا Nemesis  | 

رابطه ی اندازه مغز و هوش

   مشغول مطالعه ی کتابی در زمینه مغز بودم که به مطلب جالبی برخوردم . این مطلب پاسخ یکی از سوالاتی بود که سالهاست در ذهن دارم و آن رابطه اندازه مغز و هوش افراد و در بازه ای وسیعتر٬ هوش جانوران بود. در این کتاب چنین نقل شده است:

بین اندازه ی مغز و میزان هوش هیچگونه ارتباط ساده و مستقیمی وجود ندارد. به نظر می رسد که از این لحاظ اندازه ی مغز در مقایسه با اندازه ی بدن٬ و جگونگی ساختمان مغز از اهمیت بیشتری برخوردار است. به عنوان مثال عنبر ماهی که نوعی نهنگ است٬ بزرگترین مغز را دارد. وزن مغز این نهنگ حدود نه کیلوگرم یعنی تقریبا دو دهم درصد از وزن بدن این حیوان است. وزن مغز فیل نیز٬ پنج کیلوگرم٬ یعنی یک درصد از وزن بدن آن است. مغز انسان حدود دو درصد از وزن بدن اوو را تشکیل می دهد.

 مغز

منبع:مغز و دستگاه اعصاب٬ نویسنده:استیو پارکر٬ مترجم:سیمین معزی متین٬ انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

(شخصا مشکوک به وجود ایراد در این مقاله خصوصا در درصد وزن فیل هستم. اگر شما در باره مشکلات این مقاله مطمئن هستید. لطفا اطلاع دهید تا در پست بعدی آن را اصلاح کنم. از صمیم قلب از شما سپاسگزارم.)   

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم فروردین 1387ساعت 22:30  توسط حمید Hg  | 

سلاح کریستالی

برای منهل سازی آفات کشاورزی روش های گوناگونی وجود دارد که بیشتر آن ها اثرات خطرناکی را بر انسان و خود گیاه برجای می گذارد ولی امروزه با استفاده از علم بیولوژی راه کار های بی خطر و کم هزینه ای برای این کار وجود دارد که جالب ترین آن ها مطلب امروز است .

‌‌‌‌Bacillus Thuringiensis یا BT ----->  یک باکتری گرم مثبت است که از خود پروتیئن هایی بصورت کریستال منتشر می کند.  حشره و لارو آن با خوردن این باکتری اشتهای خود را از دست داده و در نهایت می میرند

این باکتری در محیط قلیا فعال می شود و معده اکثر حشرات(بخصوص آفات کشورزی) دارای محیطی قلیایی است. پروتییئن مذکور دیواره ی معده حشره را تخریب و حشره از خوردن گیاهان اجتناب می کند و پس از مدتی می میرد.

با انتقال دادن ژن این باکتری ها(که Delta Indotoxin نام دارد) به گیاهان این امکان پدید می آید تا گیاهان بتوانند بدون نیاز به باکتری از خود در مقابل آفات دفاع کنند.

منبع: http://www.biotech.iastate.edu

                                        

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم فروردین 1387ساعت 10:5  توسط رضا Nemesis  | 

آب مروارید

عدسی چشم به طور طبیعی کاملا شفاف است ولی اگر این عدسی کدر شود٬ آب مروارید یا(Cataract) ایجاد می شود. آب مروارید در افراد مسن شایع است. عللی که می توانند باعث ایجاد آب مروارید شوند عبارتند از: دیابت(مرض قند)٬ مصرف بعضی از دارو ها٬ در معرض نور قرار گرفتن و آسیبها و صدمات وارده به چشم. در موارد نادری آب مروارید مادرزادی در نوزادان دیده می شود. افرادی که دچار آب مروارید هستند٬ با تاری دید و اختلال بینایی مواجه هستند. برای درمان این افراد٬ عدسی کدر با عمل جراحی بیرون آورده می شود و یک عدسی پلاستیکی به جای آن گذاشته می شود.

  جراحی آب مروارید             آب مروارید

منبع: دایره المعارف پزشکی خانواده٬ ترجمه  دکتر فرهاد همت خواه٬ انتشارات عصر کتاب      

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم فروردین 1387ساعت 22:59  توسط حمید Hg  | 

شیرمادر و سرطان

با اینکه سال های زیادی از شروع مطالعه بر روی بدن انسان می گذرد ولی هنوز بسیاری از اسرار درونی آن کشف نشده است. مطلب امروز در مورد یکی از این کشفیات جالب است

 بطور کلی ph شیر مادر از شیر معمولی کمی بیشتر است و باکتری های موجود در روده ی کودک را ازبین می برد پروتیئن شیر انسان(که نام آن  (( PIH (Prolactin Inhibiting Hormon است) به پروتیئن های کروموزوم دار(DNA) سلول مهاجم می چسبد و از ادامه تشکیل آن جلوگیری می کند و سلول نابود می شود / این پروتیئن ها حتی برای نابودی سلول های سرطانی هم آمادگی دارند! بطوری که در طی یک عملیات نفوذی! وارد سلول سرطانی شده و آن را از درون پر می کند. در نتیجه این عمل سلول مذکور اصطلا خودکشی می کند.(عجب تاکتیک باحالی)

 روده کودک به علت تحول سریع بعضی از سلول های زنده خود را به بی راهه می اندازد. مصرف شیر مادر این سلول های بی کار را که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند را از بین می برد.

منبع: http://discovermagazine.com 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم فروردین 1387ساعت 22:43  توسط رضا Nemesis  | 

Slang #4

Slang:All Ears(to be)

Meaning:to listen intently

Example: I'm all ears. What happend? (I'm listening intently. What happend?)

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین 1387ساعت 21:49  توسط حمید Hg  | 

Idiom No.4

Idiom No.2--------> Be shot down in flames: To be told that what you are saying is completely wrong

    Example: Anyone who tried to argue with dad was shot down in flames

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم فروردین 1387ساعت 17:29  توسط رضا Nemesis  | 

مقام کشور ها در کشف عناصر

کدام یک از کشور ها در کشف عناصر مقام اول را دارد

( به شرطی که از عناصر کشف شده ی جدید 103 به بعد صرف نظر کنیم)

 کشور کوچک سوئد در کشف عناصر مقام اول را دارد. چهار دانشمند از سوئد به تنهایی 12 عنصر کشف کردند. برز لیوس در سال های بین 1779 و 1884 چهار عنصر را کشف کرد و سه تن از دانشمندان سوئدی که از دوستان و همکاران برز لیوس بودند هر کدام دو یا سه عنصر کشف کردند در جدول زیر ترتیب کشور ها براساس تعداد عناصری که کشف کردند داده شده است :

 

رتبه

کشور

تعداد عنصر کشف شده

1

سوئد

20

2

انگلیس

19

3

فرانسه

15

4

امریکا

14

5

آلمان

13

6

اسکاتلند

4

7

سویس

3

 

و یازده عنصر دیگر نیز توسط سایر کشورها کشف شد

نویسنده:سیده مریم حیدری کهکشان راه شیمی

+ نوشته شده در  جمعه بیست و سوم فروردین 1387ساعت 10:16  توسط حمید Hg  | 

یک نگاه!

 آتش گرفتن آب!

اولین فکری که به ذهن ما برای مهار کردن آتش می رسد آب است ولی خود آب هم آتش می گیرد بطور طبیعی با شکستن پیوند بین ۲ ماده معمولا انرژی آزاد می شود اما از آنجایی آب هنوز دارای رازهای نهفته بسیاری است در یک طول موج خاص آتش می گیرد

البته آبی که دارای مقدار مختصری نمک باشد.

چه جوری؟----->با دادن فرکانسی برابر یا نزدیک به فرکانس طبیعی نمک موجود در آب یون های مثبت و منفی تفکیک و در نتیجه هیدروژن آزاد می شود و در اثر گرمای حاصل از این فرکانس آتش می گیرد

(برای مثال Nacl حل شده در آب.) در فرکانس Mhz 13.56 یون سدیم جدا و اکسیژن آب را فقط به خود جذب می کند (به علت قوی بودن پیوند هیدروژنی) لرزش حاصل از این کشش سبب جدا شدن هیدروژن و آتش گرفتن آن توسط حرارت فرکانس می شود

منبع: http://www.newscientist.com

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم فروردین 1387ساعت 22:1  توسط رضا Nemesis  |